چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | Wednesday, 20 September, 2017

کد خبر : 20803

چاپ خبر
۸۶۰۶۰_۲۵۷

دولت ادعای تصویب ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های زیربنایی خوزستان را می‌کند اما جمع این اعتبارات ۴۴۱ هزار میلیارد ریال است و دولت فقط ۱۷ میلیارد تومان را در شرایط عادی به خوزستان پرداخت کرده است.

دولت که در ۳٫۵ سال ابتدایی! فعالیت خود بی توجه به موضوع خوزستان بود، این روزها با چاپ تبلیغات گسترده در خوزستان ادعای سرمایه گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی در خوزستان را مطرح کرد. ادعایی که صحت و سقم آن با جمع و تفریق کارهای انجام شده مشخص می شود.

یکی از سخنان ماندگار سخنگوی دولت این بود که هیچ‌وقت نباید کیلویی حرف زد. محمدباقر نوبخت گفته بود: «وقتی یک آمار رسمی قانوناً اعلام می‌شود، همینجور کلی گفتن که این نیست، جز القای شبهه چیز دیگری را حل نمی‌کند. مثلا وقتی که می‌گوییم رشد اقتصادی این عدد است، می‌شود گفت(پرسید)» که این عدد را از کجا به دست آوردید؟ ماها باید آمار و عدد و رقم بدهیم. همینجور کلی کیلویی حرف زدن که نه به نظر می‌رسد چنینی عددی… اینکه جواب علمی کارشناسی نیست.»

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی عنوان کرد: «امروز مُد شده که هرچه بگوئیم از سوی برخی منتقدان یک نَه‌ای گفته می‌شود و از ۴ نفر هم می‌پرسند که آیا حس می‌کنید این را؟ آنها هم بگویند نه کجا حس می‌کنیم این را! بعد هم بگویند ۴ نفر هم مصاحبه کردیم و چون حس نکرده‌اند این را، این موضوع درست نیست.»

دولت در ادعای ۲۳ هزار میلیارد تومانی خود آورده است که این اعتبارات فقط در ۵ بخش زیربنایی آب و فاضلاب، ریزگردها، فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، احیای رودخانه کارون و نوسازی، ترمیم و تجهیز خطوط انتقال برق است.

۲۴۰ هزار میلیارد ریال برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری؟

طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، بزرگترین پروژه دولت در خوزستان است؛ پروژه‌ای که قرار بود برای ۳۰۰ هزار خوزستانی شغل ایجاد کند و عده‌های زیادی درباره آن داده شد اما تاکنون محقق شدن وعده‌ها مرتبط با این طرح فقط در مصاحبه‌‎‌های مسئولان دیده می‌شود. سخنگوی دولت هفتم فروردین ۹۵ در نخستین نشست شورای اداری خوزستان درباره میزان اعتبارات در نظر گرفته شده برای این طرح می‌گوید: برای اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری سالانه دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار دولت قرار می گیرد و در ابتدای سال ۹۵ بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال در حساب های مرتبط با وزارت نیرو و جهاد کشاورزی برای احیای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری واریز شده است.

آنچه که از سخن سخنگوی دولت بر می‌آید این است که دولت برای اجرای این طرح تاکنون چیزی در حدود ۲۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبارات در نظر گرفته است!. البته این میزان اعتبارات جدا از ۱۱۰ هزار میلیارد ریالی است که باید برای تکمیل طرح‌های زیست محیطی طرح در نظر گرفته شود.

۱۰۰ هزار میلیارد برای آب و فاضلاب

استاندار خوزستان میزان برآورد ریالی برای رفع مشکلات آب و فاضلاب خوزستان را ۱۰۰ هزار میلیارد ریال خواند و گفت: در سفر رئیس جمهوری به خوزستان مسئله آب و فاضلاب خوزستان مطرح شد و پیشنهاد تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی و یا فایناس خارجی شد.

غلامرضا شریعتی افزود: در این راستا برای ساماندهی آب و فاضلاب خوزستان ۹هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و دولت قول داده ظرف سه سال این میزان اعتبار را تامین کند.

۱۱ هزار میلیارد ریال برای کنترل ریزگردها

در بخش ریزگردها دولت در سال ۹۳ اعتبار یک‌هزار و ۱۳۰ میلیارد ریالی برای مالچ پاشی، نهال کاری و آبخیزداری در خوزستان مصوب کرد که رئیس اداره بیابان زدایی اداره کل منابط طبیعی از تحقق ۱٫۴ درصدی این اعتبارات به میزان ۱۷ میلیارد تومان خبرداد و گفت بقیه اعتبارات این طرح تاکنون ابلاغ نشده است.

همچنین استاندار خوزستان روز هشتم فروردین در روستای بدریه خرمشهر از اختصاص ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای حل مشکل ریزگردها در خوزستان خبر داد.

۹۰ هزار میلیارد ریال برای احیای کارون

عبدالحسن مقتدایی، استاندار سابق خوزستان هفتم فروردین سال ۹۵ و یک ماه قبل از برکناری‌اش در نشست شورای ساماندهی رودخانه کارون گفت: اجرایی شدن طرح احیای کارون از شمال خوزستان تا دهانه خلیج فارس همیشه یک رویا بوده ولی خوشبختانه با برنامه ریز دقیق و ارائه طرح، موفق به دریافت این اعتبار برای اجرای آن شدیم.
وی گفت: برای احیای کارون در یک برنامه ۱۰ ساله ۹۰ هزار میلیارد ریال اعتبار مصوب شده است و با احیای این رودخانه، یکی از سرمایه های ملی برای نسل های آینده حفظ می شود و عظمت گذشته این پهنه آبی تجدید خواهد شد.

۱۲۰۰ میلیارد ریال برای اصلاح خطوط انتقال برق

اما آخرین بخش از اعتبارات مصوب دولت در خوزستان مربوط به ریزگردها بهمن‌ماه است که خوزستان را به بدوی ترین حالت ممکن تبدیل کرد. در پی این ریزگردها برق خوزستان دچار قطعی شد و خاموشی گسترده‌ای ۱۱ شهر خوزستان را در بر گرفت.

پس از این بی آبی و برقی گسترده در خوزستان اعتبارات ۱۲۰۰ میلیارد ریالی برای شستسو و اصلاح شبکه برق خوزستان در نظر گرفته شد. البته سرعت عمل دولت در این طرح هم به موضوع درامد دولت در خوزستان باز می‌گردد چرا که در پی این قطعی دولت با کاهش استخراج نفت در میادین مواجه شد و خسارت ۱۱۷ میلیارد تومانی متوجه دولت شد.

به گزارش رهیاب، سخن مشهوری است که می‌گوید: از بیل گیتس پرسیدند ثروت تو الان چقدر است؟ گیتس پاسخ داد: الآن یا الآن؟. دولت در حالی ادعا می‌کند که در ۵ بخش زیربنایی خوزستان ۲۳۰ هزار میلیارد تومان تصویب کرده است که جمع اعتبارات در نظر گرفته شده در این طرح‌ها بالغ بر ۴۴۱ هزار میلیارد ریال است!. به همین دلیل شاید وقتی از استاندار خوزستان یا سخنگوی دولت درباره اعتبارات در نظر گرفته شده برای خوزستان پرسیده شود آنها در پاسخ می‌گویند: الأن یا الآن؟

دولت یازدهم در حالی ادعای سرمایه گذاری ۲۳ هزار میلیارد تومانی را در خوزستان مطرح می کند که قرار است این استان را علاوه بر مشکلات تشدید شده قبلی با معضل باران های آلوده، بی آبی و بی برقی پس از ریزگرد و ۷۰۰ هزار کانون ریزگرد فعال تحویل دولت یازدهم دهد.

© 2013 کلیه حقوق مادی و معنوی برای ماهشهرامروز محفوظ میباشد.